حوادث و رویدادهاکسب و کار استانها

چرا باید به بیمه موتورسیکلت اهمیت دهیم؟

تهیه بیمه موتور برای موتورسیکلت هم مانند بیمه شخص ثالث خودرو اجباری است، اما بیمه شخص ثالث در میان موتورسوارها نسبت به افرادی که اتومبیل دارند، با استقبال کمتری مواجه شده است. با توجه به آمارهای منتشر شده در سال‌های گذشته، موتورسیکلت‌هایی که در سطح شهر در حال تردد هستند، حدود 90 درصد آن‌ها بیمه شخص ثالث موتور را تهیه نکرده‌اند. عدم تهیه بیمه موتور به این معنا است که در صورت بروز حادثه باید خسارت‌های سنگین را پرداخت کرد.

در حقیقت بیمه موتور خسارت‌های ایجاد شده در حادثه را توسط شرکت بیمه پرداخت می‌کند. در این بیمه نامه خسارت‌های مالی و جانی که راننده مقصر باید به وسیله نقلیه دیگر پرداخت کند را تا سقف تعهدات خود پرداخت خواهد کرد. همچنین خسارت‌هایی که با نقص عضو، هزینه‌های درمان و فوت همراه باشد هم تحت پوشش این بیمه نامه قرار خواهد گرفت.

بیمه موتور

بیمه شخص ثالث موتور

با توجه به اینکه بیمه شخص ثالث اهمیت بیشتری بین راننده‌ها و صاحبان خودرو و موتور دارند، قصد از خرید این بیمه نامه دریافت خسارت‌های جانی و مالی است. همانطور که می‌دانید بیمه یک قرارداد دوطرفه بین بیمه‌گزار و شرکت بیمه است که با توجه به دریافت حق بیمه سقف تعهدات بیمه‌گر مشخص می‌شود. در بیمه موتور هم بدین گونه است که پوشش‌های گوناگونی وجود دارد که با توجه به درخواست بیمه‌گزار، مبلغ حق بیمه مشخص می‌شود. به طور کلی بیمه شخص ثالث موتورسیکلت موارد زیر را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

پوشش‌های بیمه موتور

بیمه موتور به طور کلی به سه حالت کلی تقسیم شده و تحت پوشش قرار می‌گیرند. این خسارت‌ها شامل:

 • خسارت مالی شخص ثالث
 • خسارت جانی به راننده
 • خسارت جانی به شخص ثالث

با توجه به این موارد، بیمه موتورسیکلت خسارت‌های مالی وارد شده به شخص ثالث و صدمه‌های جانی وارد شده به هر دو طرف حادثه را تحت پوشش قرار داده و جبران خواهد کرد.

حوادث تحت پوشش بیمه موتورسیکلت

در بیمه نامه شخص ثالث موتورسیکلت برخی از حوادث تحت پوشش قرار خواهند گرفت که شامل موارد زیر است:

 • برخورد یا تصادف موتور با هر گونه جسم ثابت یا متحرک
 • پرداخت دیه فوت یا نقص عضو
 • خسارت‌های ایجاد شده از طریق محموله و بار موتور به شخص ثالث
 • هرگونه خسارت مالی وارد شده به شخص ثالث
 • هزینه‌های درمان شخص ثالث در صورت بروز حادثه
پوشش بیمه موتور

دریافت خسارت بیمه موتور سیکلت

هر شرکت بیمه‌ای برای پرداخت خسارت نیاز به یکسری مدارک دارد که باید از سوی بیمه‌گزار به شرکت بیمه ارائه شود. بنابراین برای دریافت خسارت بیمه موتورسیکلت هم نیاز به مدارک است که عبارتند از:

 • اصل و کپی بیمه نامه معتبر راننده مقصر و فرد زیان دیده
 • اصل و کپی گواهینامه راننده مقصر و فرد زیان دیده
 • اصل و تصویر کارت شناسایی و شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه مقصر و زیان دیده
 • اصل و تصویر کارت ملی مقصر و زیان دیده
 • اصل فاکتور رسمی‌لوازم با تایید کارشناس بیمه

با ارائه مدارک گفته شده، فرد زیان دیده باید تشکیل پرونده دهد و بعد از آن به شرکت بیمه مراجعه کرده تا کارشناس بیمه برای ارزیابی خسارت اقدام کند. با تایید نهایی کارشناس، چک پرداخت خسارت به فرد زیان دیده تحویل داده می‌شود.

نرخ قیمت بیمه موتور سیکلت

نرخ پایه بیمه موتور با توجه به تعداد سیلندرها محاسبه خواهد شد که به طور کلی تعداد موتور سیکلت‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شود. تعداد سیلندرهای موتور سیکلت عبارتند از:

 • موتور سیکلت گازی
 • موتور دنده‌ای یک سیلندر
 • موتور سیکلت دوسیلندر و بالاتر
 • موتور دارای سه چرخ و سایدکار

با توجه به نوع موتورسیکلت قیمت‌های بیمه موتور متفاوت بوده و هر دسته بندی نسبت به دیگری قیمت بالاتری دارد. دقت کنید که علاوه بر نرخ پایه و پوشش مالی، تخفیف عدم خسارت و جریمه دیرکرد نیز بر روی نرخ پایه حق بیمه تاثیر گزار است. همانطور که می‌دانید تخفیف عدم خسارت باعث کاهش هزینه و قیمت بیمه موتور سیکلت خواهد شد.

به طور کلی بیمه موتور سیکلت تنها بیمه اجباری است که برای موتورسوار‌ها در نظر گرفته شده است. حق پایه بیمه موتور از سوی بیمه مرکزی اعلام می‌شود و همانطور که اشاره شد عوامل مختلفی مانند: تعداد سیلندر موتور، سال ساخت، پوشش مالی و ساختار موتور بر روی قیمت نهایی این بیمه نامه تاثیرگزار است. مبلغ پایه بیمه موتور در سال 1400 به شرح زیر است:

نوع موتور سیکلت مبلغ حق پایه بیمه موتور سیکلت در سال 1400
دنده ای تک سیلندر 587,600 تومان
دنده ای دو سیلندر و بیشتر 645,500 تومان
دنده ای سه چرخ 694,200 تومان

تخفیف عدم خسارت

پاداشی که برای عدم استفاده از بیمه موتور در نظر گرفته می‌شود را تخفیف عدم خسارت می‌دانند. بدین گونه که طبق قوانین بیمه مرکزی با توجه به عدم استفاده از بیمه موتور سیکلت، به ازای هر سال 5 درصد تخفیف شامل بیمه موتور خواهد شد. همچنین حداکثر تخفیف برای عدم خسارت بیمه شخص ثالث 70 درصد است. این تخفیف‌ها مطابق جدول زیر محاسبه خواهد شد.

تخفیف عدم خسارت درصد تخفیف
سال اول (سال دوم بیمه ‌نامه) 5%
سال دوم (سال سوم بیمه ‌نامه) 10%
سال سوم (سال چهارم بیمه ‌نامه) 15%
سال چهارم (سال پنجم بیمه ‌نامه) 20%
سال پنجم (سال ششم بیمه نامه) 25%
سال ششم (سال هفتم بیمه نامه) 30%
سال هفتم (سال هشتم بیمه نامه) 35%
سال هشتم (سال نهم بیمه نامه) 40%
سال نهم (سال دهم بیمه نامه) 45%
سال دهم (سال یازدهم بیمه نامه) 50%
سال یازدهم (سال دوازدهم بیمه نامه) 55%
سال دوازدهم (سال سیزدهم بیمه نامه) 60%
سال سیزدهم (سال چهاردهم بیمه نامه) 65%
سال چهاردهم (سال پانزدهم بیمه نامه) 70%

سقف تعهدات بیمه موتور

با توجه به قوانین بیمه شخص ثالث در سال 1400 که از سوی بیمه مرکزی اعلام شده است، نرخ دیه تعهد مالی این بیمه نامه به شرح زیر است:

 • تعهد مالی، حداقل به میزان 16 میلیون تومان و تا سقف 320 میلیون تومان
 • تعهد جانی و نقص عضو، برای هر نفر 640 میلیون تومان
 • بیمه حوادث سرنشین، 480 میلیون تومان
 • نرخ پوشش مالی انتخابی : هر چه پوشش مالی بیشتری انتخاب گردد که گاهی این پوشش ها به سقف هزینه های مالی مربوطه نیز می رسد ، بالاتر رفتن نرخ حق بیمه شخص ثالث موتور را به همراه خواهد داشت.

جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت :

عامل دارای تاثیر غیرمستقیم بر نرخ بیمه موتورسیکلت است که در صورت دیرکرد بیمه کردن موتورسیکلت بعد از سررسید بیمه شخص ثالث به آن تعلق می‌گیرد.

تعهدات بیمه موتور

استعلام قیمت بیمه موتور

استعلام قیمت موتور سیکلت به دو روش حضوری و روش غیر حضوری یا همان آنلاین امکان پذیر است. در روش حضوری باید به یکی از دفاتر بیمه مراجعه کنید و بدون شرایط مقایسه و آگاهی از سایر شرایط شرکت‌های بیمه‌ای دیگر، بیمه نامه خود را تهیه کنید.

در روش خرید بیمه به صورت آنلاین به راحتی می‌توانید بدون صرف انرژی و اتلاف زمان، تنها با چند کلیک بیمه نامه موتور سیکلت خود را در شرکت‌های بیمه استعلام بگیرید و با مقایسه انجام شده بیمه نامه مورد نظر خود را تهیه کنید.

استعلام بیمه از سایت های خرید انلاین بیمه یک روش بسیار آسان بوده و تنها با چند کلیک انجام می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا